A la tardor, ni fred ni calor. Quin embolic de temps!

Un científic anima als alumnes de 1r de Primària a donar resposta a un nou repte seguint el mètode científic: Com podem saber com hem de vestir-nos al matí per no passar fred o calor? Què cal tenir en compte? El carnet d’investigador acompanyarà els nostres alumnes al llarg de tot el projecte per assenyalar les seves aptituds en l’àmbit de la recerca.

| 06-11-2017

Un científic anima als alumnes de 1r de Primària a donar resposta a un nou repte seguint el mètode científic: Com podem saber com hem de vestir-nos al matí per no passar fred o calor? Què cal tenir en compte? El carnet d’investigador acompanya els nostres alumnes al llarg de tot el projecte per assenyalar les seves aptituds en l’àmbit de la recerca.

Observar, experimentar i cercar informació d’aspectes sobre els quals ens fem preguntes ens ajuda a conèixer el món i a explicar la realitat. Mesurar els canvis de temperatura que hi ha durant el dia i al llarg del temps ens permet fer prediccions sobre el que pot passar i reaccionar abans dels seus efectes. Per validar o refutar les hipòtesis que es formulen a l’entorn de la temperatura, cal seguir un procés ordenat i rigorós de passos anomenat mètode científic.

En aquest projecte els nens i nenes de 1r de Primària treballen continguts de Coneixement del medi, de llengua catalana i de competència digital.

A través de diverses activitats, entre tota la classe plantegen preguntes relacionades amb el que es vol investigar i pensen com donar-hi resposta. Planifiquen com es poden observar i mesurar els canvis de temperatura diaris i fan hipòtesi del que pensen que pot passar. Experimenten i treuen les primeres conclusions contrastant les dades de diferents instruments de mesura. Reflexionen sobre les diferències en la percepció de la temperatura segons les variacions ambientals a través de diferents experiments. Observen com es comporten els materials amb la calor per constatar si aquesta provoca canvis. Mesuren les dades amb diverses eines per explorar-ne la precisió.

Finalment, revisen les dades obtingudes per comprovar si han aconseguit donar resposta a les preguntes inicials i al repte final. El grup que ha evidenciat tenir més qualitats d’investigador comparteix una demostració amb la resta de grups.

Comparteix