YES: un programa internacional que uneix alumnes de Formació Professional d’Animació d’Activitats Físiques i Esportives (AAFE) i de 2n d’ESO

Els dies 15, 16 i 17 de febrer, els alumnes de 1r i 2n curs d’Animació d’Activitats Físiques i Esportives (AAFE) van organitzar activitats esportives, prèviament proposades, estudiades i guiades pels seus professors, per als 36 alumnes de 2n d’ESO de les escoles italianes, belgues i catalanes participants del programa YES. 

Els dies 15, 16 i 17 de febrer, els alumnes de 1r i 2n curs d’Animació d’Activitats Físiques i Esportives (AAFE) van organitzar activitats esportives, prèviament proposades, estudiades i guiades pels seus professors, per als 36 alumnes de 2n d’ESO de les escoles italianes, belgues i catalanes participants del programa YES.

El programa YES és un programa internacional en el qual prenen part tres escoles Jesuïtes, l’escola Leone XIII de Milà, Itàlia, l’escola Saint Barbara College de la ciutat de Ghant a Bèlgica i la nostra escola, Jesuïtes Sarrià - Sant Ignasi. Sense ser una proposta d’intercanvi es pretén afavorir la convivència  entre alumnes en una sola llengua vehicular, l’anglès.

Enguany, el programa va presentar novetats respecte a altres cursos. El primer dia els alumnes de 2n d’AAFE van organitzar un cros a Collserola, una jornada molt interessant, en un entorn magnífic com és la Serra de Collserola.  El segon dia els alumnes de 1r d’AAFE van organitzar una competició multiesportiva d’esports d’equip (bàsquet, hoquei i futbol) a les instal·lacions de la nostra escola. Un sistema de lligueta que permetia jugar tots contra tots en les tres modalitats esportives. El tercer dia les activitats es van traslladar a la Platja de la Mar Bella on els alumnes de 2n d’AAFE estaven al càrrec de l’organització i conducció de diferents jocs i activitats de platja (tenis platja, Ringo, Indiaca i voleibol platja). Totes les activitats es van desenvolupar íntegrament en anglès.

Per als alumnes d’AAFE és una gran oportunitat per posar en pràctica, i en una situació molt real, els aprenentatges que se’ls ensenya en el dia a dia a l’escola. Aquestes experiències uneixen, a través de l’esport, alumnes de diferents edats i cultures, i la connexió entre diferents etapes esdevé una experiència enriquidora per a tots.